piątek, 22 kwietnia 2011

Węzeł BIMINI TWIST

Jest to węzeł który może być wiązany na żyłce pojedynczej lub plecionej, daje również 100% wytrzymałości połączenia. Tworzy on podwójną żyłkę z pętlą tworząc w ten sposób wiązanie, które jest podstawą dla innych węzłów. Gdy ów węzeł zostanie zawiązany na końcu żyłki, każdy inny węzeł zawiązany na pozostałym odcinku żyłki będzie niezawodny mimo, iż będą działały dużej siły.



 1. Gdy zaczynamy należy odmierzyć ok. 120 cm. żyłki, (można więcej to zależy jaki chcemy mieć rozmiar pętli) i podwajamy końcówkę składając żyłkę na dwie w centralnym jej punkcie. Chwyć koniec linki i jej część centralną między kciuk i palec wskazujący lewej ręki. Przełóż prawą rękę przez pętlę do zamkniętego końca tak jak to wygląda na dołączonym obrazku i obróć prawą rękę w kierunku wskazówek zegara 20 razy tworząc w ten sposób 20 zwojów na żyłce, nie zapominaj trzymaj jej końce w lewej ręce.
 
2. Wciąż napinając żyłkę lewą ręką przepchnij tył prawej ręki w kierunku zamkniętego końca pętli. Nie pozwól, aby zwój się rozluźnił. Zegnij prawe kolano kładąc stopę na podwyższeniu. Zawiń pętlę dookoła kolana. Przytrzymaj cześć główną żyłki w lewej ręce a jej końcówkę w prawej. Pociągnij obie ręce do siebie a następnie zacznij je rozdzielać. Kąt między główną częścią żyłki a jej końcówką nie powinien nigdy przekraczać 90 stopni (45 stopnie po każdej stronie osi symetrii). 

3. Najważniejszym elementem podczas tego etapu jest ciągłe utrzymywanie 90 stopniowego kąta między główną częścią żyłki a jej końcem. Wraz z zaciśniętymi zwojami (rysunek w punkcie 2) przenieś ręce na prawą stronę (w tym samym czasie). W ten sposób główna cześć żyłki zostaje przesunięta bezpośrednio do zwojów i końcówki żyłki po prawej stronie kąta. Pociągnij do siebie główną część żyłki oraz rozluźnij żyłkę w prawej ręce od siebie, tak aby końcówka żyłki wskoczyła na pierwszy zwój. W momencie pociągania za główną część żyłki należy stopniowo wprowadzić końcówkę żyłki do zwojów. Palcem wskazującym prawej ręki przytrzymaj jedną stronę pętli i pociągnij ją do siebie tworząc spiralny zwój.
4. Nie rozluźniaj napięcia głównej części żyłki przez moment. Przesuń lewą ręką w dół głównej części żyłki aż do ostatniej spirali i chwyć ją między palcem wskazującym a kciukiem. Pętla pozostaje na kolanie. Podczas przytrzymywania zwojów między palcem wskazującym i kciukiem lewej ręki, prawą ręką przepchaj końcówkę przez małą pętlę, którą właśnie utworzyłeś. Pociągnij końcówkę do siebie aż mała pętla się zaciśnie - po czym przesuń ją z powrotem do zwojów aż się zamknie. Teraz możesz zwolnić obie ręce i zdjąć dużą pętlę z kolana.
5. Przytrzymaj zbliżone żyłki pętli. Przełóż końcówkę żyłki dookoła tak ułożonej pętli w odległości 2 cali od prawej strony zwojów, a następnie przez małą pętlę utworzoną przez zakrzywienie końcówki żyłki. Wykonaj tą samą czynność kilka razy - wiążąc od prawej strony do lewej i z powrotem w kierunku zwojów. 

6. Pociągnij końcówkę żyłki lewą ręką do siebie podczas zawiązywania nowej spirali z powrotem do zwoju. Jest to proces przeplatania żyłki, zaciskania końcówki żyłki i ponownego zaciskania na przemian aż do momentu zaciśnięcia węzła. W przypadku żyłek poddawanych testom na ciężar większy niż 12 funtów należy węzeł zacisnąć obcążkami po uprzednim ręcznym dociśnięciu tak, aby uzyskać ostateczny efekt.
7. Odetnij końcówkę żyłki blisko węzła, który w rezultacie powinien wyglądać jak ten na rysunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz