Witam. W tym wpisie mam zamiar poruszyć temat związany z oznakowaniem wód będących w użytkowaniu PZW. Często spotykamy się nad różnymi wodami ze sporadycznym oznakowaniem tych wód przez użytkowników PZW.
Obecnie wprowadzono obowiązek wpisywania w rejestry "Nr Łowiska". Skąd większość nie tylko tzw. "niedzielnych wędkarzy" z góry przepraszam za określenie, ma brać wiadomości dot. właściciela i nr łowiska. Proszę mi nie przytaczać RAPR bo go znam, woli przypomnienia cyt. " pkt 3 $ 2 ppkt 2 Przed przystąpieniem do wędkowania każdy wędkarz zobowiązany jest do ustalenia do kogo należy wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w niniejszym Regulaminie."
Otóż pragnę kolegów poinformować, iż w dalszym ciągu obowiązuje Uchwała nr 23 Prez. ZG PZW z dnia 01.07.2006 roku w sprawie oznakowania wód użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski. Pozwolę sobie zacytować jej treść:
Oznakowanie wód użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski w celu czytelnego i jednoznacznego oznakowania wód będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego ustala się co następuje.
§ 1 Każdy zbiornik wodny, będący własnością PZW lub prawnie przez niego użytkowany -jezioro, rzeka, staw zbiornik zaporowy, retencyjny, glinianka, torfianka, wody powyrobiskowe i inne -przeznaczone do wędkowania, użytkowane w sposób stały lub czasowy przez Polski Związek Wędkarski, podlegają oznakowaniu w sposób umożliwiający ich identyfikację przez wędkujących.
§ 2 We wszystkich jednostkach organizacyjnych PZW, wprowadza się następujące ujednolicone oznakowanie.
1. Znak w kształcie prostokąta, o wymiarach co najmniej 400 na 350 mm w kolorze: niebieskim - oznaczający wodę nizinną, żółtym - oznaczający wodę górską, białym - oznaczający inne łowiska, czerwonym - oznaczający zbiornik wyłączony z wędkowania.
2. Na w/w prostokącie umieszczone jest logo PZW, nazwa zbiornika i nazwa Okręgu PZW użytkującego zbiornik, a także w miarę możliwości granice użytkowania zbiornika. W przypadku zbiornika zamkniętego - cały zbiornik, w przypadku rzeki - liczba km długości brzegu.
logo PZW - w lewym, górnym rogu prostokąta, wpisane w pole kwadratu, o boku nie mniej szym, niż 150 mm, nazwa Okręgu PZW( nr telefonu kontaktowego) -w prawym górnym rogu prostokąta, literami o wysokości nie mniejszej niż 50 mm, 3. nazwa zbiornika -wyśrodkowane, w dolnej części prostokąta, literami o wysokości dostosowanej do długości nazwy zbiornika, obrębu ochronnego lub
hodowlanego - inne ważne informacje dotyczące zbiornika,
§ 3 Wyszczególnione wyżej oznakowanie powinno być wykonane w sposób trwały i estetyczny, umieszczone w widocznym miejscu, na przedmiocie trwałym -słup, płot, kamień, tablica, - możliwie jak najbliżej zbiornika. Oznakowanie powinno być tak wykonane, by nie było narażone na szybkie zniszczenie.Znaki należy umieszczać po uprzednim otrzymaniu zgody właściciela gruntu lub
przedmiotu, na którym oznakowanie ma zostać umieszczone.
§ 4 Okręgi PZW ustalą częstotliwość oznakowania wód PZW, z uwzględnieniem zasady, że każdy zbiornik zostaje oznakowany, w zależności od wielkości zbiorników, ich dostępności czy długości - w przypadku rzek. Na wodach granicznych poszczególnych Okręgów PZW, zostaną ustalone
wspólne znaki rozgraniczające - uwzględniające granice użytkowania poszczególnych okręgów PZW.
§ 5 W przypadkach innych niż wymienione w §2 pkt. l, stosuje się oznakowania wynikające z odpowiednich przepisów i aktów prawnych -np. obwód ochronny, obręb hodowlany, itp. Od nas wędkarzy wymaga się bardzo wiele, zacznijmy wymagać też od władz PZW.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz